Budżet Rosji imploduje dalej z braku petrodolarów

Cena rosyjskiej ropy Ural gwałtownie spadła na początku kwietniuwraz z cenami innych gatunków surowca na światowych rynkach. Co prawda w środę nagiełdach surowcowych ceny chwilowo odbiły, ale był to raczej rajd ulgi, bo wczwartek kursy znów notują spadki. Baryłka ropy WTI jest notowana w okolicy 60 dolarów,ropa Brent kosztuje w okolicy 63 dolarów. W przyszłym roku wydatki budżetowe Rosji zwiększą się aż o 25 proc.

Jednym z głównych wyzwań dla rosyjskiej gospodarki pozostaje drastyczny spadek wartości eksportu surowców energetycznych – gazu ziemnego20 oraz ropy naftowej21, znacznie pogorszyła się też kondycja finansowa Gazpromu22. Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny z Ukrainą Kreml zaczął dynamicznie zwiększać wydatki budżetowe. W ubiegłym roku wzrosły one o 20% r/r, ale jaki będzie ich rzeczywisty poziom w roku bieżącym, nadal nie wiadomo, ponieważ dotąd środki były wydatkowane bardzo nierównomiernie. Początkowo rząd zamierzał ograniczyć nakłady w porównaniu z rokiem ubiegłym, co znalazło odzwierciedlenie w ustawie budżetowej na 2023 r. Niemniej już wyniki za pierwsze miesiące br. Zademonstrowały zmianę planów Kremla.

Według szacunków Helego Simoli, starszego ekonomisty w Instytucie Gospodarek Wschodzących Banku Finlandii, co najmniej 40 proc. Wzrostu gospodarczego Rosji w ubiegłym roku było bezpośrednio spowodowane produkcją związaną z wojną, nie licząc efektu ubocznego w postaci zwiększonej konsumpcji spowodowanej wyższymi płacami i świadczeniami wojskowymi. Jak pisze „The Wall Street Journal” („WSJ”), rezygnacja z rozgrzanego do czerwoności sektora militarnego Rosji po zawarciu porozumienia pokojowego, stanowi dla Kremla ogromne ryzyko. Wydatki na cele wojskowe oraz stały strumień przychodów z eksportu ropy naftowej pomagają gospodarce Rosji finansować inwazję na Ukrainę.

Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 2,01 bln zł na koniec zeszłego roku. Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Media Alert Sp. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo w niesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem jest MediaAlert.pl sp.

  • Wydatki z kolei mają w każdym z tych lat kosztować budżet około 29 bilonów rubli.
  • Ekspert twierdzi, że taki budżet “ma na celu uporządkowanie wojny na Ukrainie i bycie gotowym do militarnej konfrontacji z Zachodem w nieskończoność”.
  • ( około 42 mld $) I to jest ta najbardziej optymistyczna wersja, w której nie wliczamy znikających wydatków.
  • Mamy spadek przychodów z ropy i gazu spadły o 50% r/r potwierdzone w dniu wczorajszym przez Ministerstwo finansów.
  • Pokazywaliśmy tam, że sankcje działają, ale na efekty zawsze trzeba poczekać.
  • Trudno wyrokować, na ile Kremlowi wystarczy funduszy do stymulowania gospodarki na obecnym poziomie.

Rosja niespodziewanie podwoiła dochody ze sprzedaży głównych surowców

W Rosję uderzyły sankcje nałożone przez Unię Europejską, USA i G7. Do tego trzeba dołożyć straty na europejskim rynku gazu i ropy naftowej, czy problemy z płatnościami w handlu międzynarodowym. Eksperci przewidywali, że w rosyjskich regionach Kraju Nadmorskiego, Karaczajo-Czerkiesji i Kraju Krasnodarskiego pożary rozpoczną się znacznie wcześniej niż zwykle — już pod koniec lutego lub na początku marca.

Nowe dane GUS. W styczniu wyrejestrowano ponad 30 tys. firm

Powód to głównie spadek wartości rosyjskiej ropy Urals w marcu. Są od niej uzależnione wyliczenia podatkowe. Urals kosztował w marcu średnio 47,85 dolarów za baryłkę i był najtańszy od listopada 2022 roku. Rok wcześniej kosztował 89,05 dolarów.

Dlaczego Władimir Putin nie chce zawieszenia broni? Gospodarka Rosji to domek z kart

Ostatnie kilka dni przyniosły ciekawe dane dotyczące tego, jak Rosja i jej budżet radzą sobie ekonomicznie. Od czasu naszego wpisu „Czy rosyjska gospodarka cierpi na sankcjach? Pokazywaliśmy tam, że sankcje działają, ale na efekty zawsze trzeba poczekać. Przełomowym wydarzeniem okazało się grudniowe embargo na ropę z Rosji.

Wynosił zaledwie 3,6 bln rubli (165 mld zł). Ten gwałtowny wzrost wydatków wojskowych odciąga fundusze od innych krytycznych obszarów — w tym usług przeciwpożarowych — i nie ma oznak, że trend ten zostanie w najbliższym czasie odwrócony. Profesor Lipstis w swoim długim wywodzie o rosyjskiej gospodarce pisze, że przedstawia ona sytuację z jednej z bajek. „Jeśli Dokładne sygnały na rynku forex pójdziesz w prawo, zginiesz; jeśli pójdziesz w lewo, nie będziesz żył; a jeśli pójdziesz prosto, stracisz głowę” – opisuje.

Państwowe wsparcie gospodarki były skierowane przede wszystkim do sektora obronnego5. Wkrótce po inwazji nastąpiło kilkutygodniowe zawieszenie notowań na giełdzie moskiewskiej6. Negatywne skutki działań wojennych i sankcji odczuły także poszczególne branże, w tym stali i żelaza7, lotnictwa (co było związane z brakiem dostępu do części zamiennych)8 oraz górnictwa węgla kamiennego9. Powinniśmy wykorzystać zamrożone środki finansowe Rosjan, by wzmocnić Ukrainę i jej XAUUSD Złoto w końcu w centrum uwagi przy rosnącej inflacji i stopach procentowych przemysł obronny – mówi Pål… Wydatki Rosji na rozpętaną wojnę, które wzrosły czterokrotnie od czasu inwazji na Ukrainę i osiąg…

Najprawdopodobniej zatem nie uda się osiągnąć zaplanowanych w budżecie na 2023 r. Dochodów z sektora naftowo-gazowego w wysokości 8,9 bln rubli. FDN dysponował płynnymi środkami w wysokości ponad 7 bln rubli, tj. 73 mld w ekwiwalencie dolarowym (aktualnie w juanach i złocie oraz w niewielkiej części w euro i rublach), wobec 6,1 bln rubli, tj.

Wszystko zgodnie z planem? Sekretarz skarbu o decyzji w sprawie ceł

Jest to zgodne z trendami w rosyjskiej gospodarce, tj. Załamanie konsumpcji i odpływ części pracowników za granicę, szczególnie z sektora IT. Rząd musiał bowiem wypłacić koncernom naftowym bardzo wysokie świadczenia rekompensacyjne (ok. 0,3 bln rubli we wrześniu i 0,2 bln rubli w sierpniu) za dostawy paliwa na rynek wewnętrzny po zaniżonych cenach. W celu zwiększenia wpływów budżetowych władze bezskutecznie próbowały pozbawić sektor naftowy tych pieniędzy w kolejnych miesiącach4. Zdążyły już nawet doliczyć te środki jako potencjalne dochody, co oznacza konieczność dokonania kolejnej korekty ustawy budżetowej zarówno na 2023, jak i na 2024 r. Trzeba przy tym pamiętać, że wydatki na wojsko nie stanowią zwartej pozycji w rosyjskim budżecie.

Dzięki opublikowaniu we wrześniu przez Ministerstwo Finansów założeń do projektu budżetu na lata 2023–2025 można jednak zorientować się w priorytetach władz. Około jedną trzecią nakładów przydzielono na bezpieczeństwo wewnętrzne i obronę narodową (wobec 24% w 2021 r.). Szczególny wzrost widoczny jest w przypadku nominalnych wydatków na bezpieczeństwo wewnętrzne – niemal o 100% względem 2021 r. Na politykę społeczną natomiast przeznaczonych ma być ok. 25% całości wydatków (wobec 27% w 2021 r.), co oznacza, że środki na ten cel podniesione zostaną jedynie o wskaźnik inflacji (tj. o 12%). Budżet rosyjski zanotował przychody ze sprzedaży gazu i ropy w kwietniu w wysokości 647,5 mld rubli, czyli trzy razy mniej niż kwietniu zeszłego roku (1,798 bln rubli) i 6 procent mniej niż w marcu tego roku (688,2 mld rubli).

  • Mają wynieść 29 bln rubli – tyle samo co w 2022 roku.
  • Ponadto na realizację inwestycji w Rosji, szczególnie infrastrukturalnych, władze zamierzają przeznaczać środki z Funduszu Dobrobytu Narodowego.
  • Dynamicznie rosną przede wszystkim nakłady na armię.
  • Chociaż Trump cła zawiesił, to nie zrobił tego wobec Chin, które są największym importerem ropy na świecie.

W tabeli Najnowsze Bitcoin Cash cena i analiza (BCH do USD) dotyczącej podziału wydatków budżetowych resort finansów w ogóle nie uwzględnił roku 2022.Zob. Основные направления бюджетной, налоговой и таможенно-тарифной политики на 2024 год и на плановый период 2025 и 2026 годов, Ministerstwo Finansów FR, wrzesień 2023, minfin.gov.ru. Po wyborach Kreml najpewniej zaniecha też obrony wartości rubla, pozwalając, aby to rynek regulował jego cenę. Aktualnie bank centralny – głównie ze względów propagandowych – stara się bronić rodzimą walutę przed przekroczeniem psychologicznej bariery 100 rubli za dolara. Biorąc pod uwagę, że instrumentarium banku centralnego jest ograniczone, a presja ze strony bilansu płatniczego ogromna, prawdopodobne wydaje się jednak jego dalsze osłabianie się. Zgodnie z założeniami dwie trzecie deficytu (2 bln rubli) ma zostać sfinansowane ze środków Funduszu Dobrobytu Narodowego, a pozostała część z emisji obligacji państwowych.

Niedobór środków w państwowej kasie w 2023 r. Po dziewięciu miesiącach wykorzystano połowę tej sumy. Niemniej, jaki będzie realny deficyt, dowiemy się dopiero na koniec roku, bowiem dotychczas to zazwyczaj w grudniu rząd intensyfikował wydatki (przykładowo w 2022 r. całość deficytu przypadła na ostatni miesiąc).

Marginalizowany jest natomiast kapitał ludzki – realne nakłady budżetowe (z uwzględnieniem inflacji) na politykę społeczną, służbę zdrowia czy edukację spadają. W zamian władze hojnie wynagradzają osoby gotowe walczyć przeciwko Ukrainie, a co za tym idzie wypłaty dla żołnierzy i ich rodzin (dystrybuowane głównie przez Ministerstwo Obrony) stają się dla społeczeństwa ważnym źródłem dochodów. Wydatki wyjątkowo dynamicznie rosły w ostatnich miesiącach,co jak ocenia OSW wynikało z tego, że Kreml chciał przekonać Zachód, zwłaszcza nowegoprezydenta USA o „swoich możliwościach kontynuowania wojny i o nieskutecznościsankcji”. Oznaczało to jednak dwukrotny wzrost deficytu (w stosunku do ustawybudżetowej) – do ok. 35 mld dolarów. Jego finansowanie pochodziło z emitowanychobligacji oraz rezerw z Narodowego Funduszu Dobrobytu. W 2024 roku deficyt ma również oscylować wokół 1,5 procent PKB.

A to nie idzie dobrze – stwierdza Prichodko w wypowiedzi cytowanej przez “Kommiersant”. Jak na bieżąco piszemy w money.pl, Władimir Putin na różne sposoby próbuje zapełnić budżet. Niedawno zatwierdził specjalny podatek dla wielkiego przemysłu, który np. “The Moscow Times” nazwał “podatkiem wojennym”. Jak przekazał agencji AFP ekonomista Jewgienij Kogan, na dzień1 marca funduszu miał wartość około 138 mld dol., z czego około 39 mld dol. Stanowiłypłynne aktywa, które można łatwo sprzedać, aby pozyskać gotówkę.

Zmiany klimatyczne również zaostrzają problem. Cieplejsza i bardziej sucha pogoda przesuwa początek sezonu pożarów na wcześniejszy termin, skutecznie wydłużając okres wypalania. W rezultacie niektóre lasy w Rosji płoną niemal przez cały rok. Chociaż Trump cła zawiesił, to nie zrobił tego wobec Chin, które są największym importerem ropy na świecie. Poza tym obawy o globalną gospodarkę i popyt na ropę nie ustały, bo dodatkowe cła tylko odwleczono o 3 miesiące, utrzymując podstawową stawkę 10 proc. Zapamiętaj moje dane w tej przeglądarce podczas pisania kolejnych komentarzy.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *